Muzyka Pomoce dydaktyczne Recenzje Wpisy Wydawnictwo MAC edukacja

Posłuchajmy razem – słuchowiska dla przedszkolaków od Wydawnictwa MAC Edukacja!

Zachęcanie dzieci do czytelnictwa oraz zaszczepianie w nich miłości do literatury jest istotnym elementem edukacyjnym sprzyjającym ich rozwojowi. Istnieje wiele sposobów, by rozkochać dzieci w książkach i sprawić, by czytanie nie kojarzyło się wyłącznie z przykrym obowiązkiem. Zanim jednak dziecko świadomie sięgnie po książkę – słucha opowieści czytanych przez osoby dorosłe – rodziców, dziadków, nauczycieli. Dużą popularnością cieszą się również słuchowiska i audiobooki, po które chętnie sięgamy, i które spotykają się z pozytywnym odbiorem dzieci.

Mój poprzedni wpis poświęcony był umiejętności opowiadania i układania historyjek („Moje Historyjki” KLIKNIJ TUTAJ). Istotnym elementem codziennego funkcjonowania jest nie tylko umiejętność mówienia, ale również słuchania, dlatego też tym razem chciałabym pokazać wam kolejną nowość Wydawnictwa MAC Edukacja – zestaw audio „Posłuchajmy razem”.

Słuchowiska – korzyści dla dziecka i nauczyciela

Słuchowiska niosą ze sobą wiele korzyści dla małych odbiorców. Przede wszystkim:

 • rozwijają wyobraźnię oraz umiejętność słuchania, 
 • wzbogacają zasób słownictwa, 
 • poprawiają koncentrację uwagi, 
 • usprawniają funkcje poznawcze, 
 • pozwalają dogłębniej przeżywać treść opowiadania, dzięki czemu dzieci utożsamiają się z bohaterami, przeżywają ich losy i wczuwają się w konkretne sytuacje, dzięki czemu pogłębiają inteligencję emocjonalną i rozwija wrażliwość,
 • Kształtują umiejętność dostrzegania następstwa zdarzeń. 

W pracy nauczyciela wykorzystanie słuchowisk to nie tylko urozmaicenie i wzbogacenie warsztatu pracy, ale także ułatwienie – dzieci doskonale znają nasz osób czytania, stąd słuchanie opowieści w wykonaniu innych osób stanowi dodatkową atrakcję. Co więcej – korzystając z głośnika i Smartfona nauczyciel w swojej pracy wykorzystuje nowe technologie, które ewidentnie podnoszą jej komfort i jakość!

„Posłuchajmy razem” – zawartość

„Posłuchamy razem” to zestaw audio, dzięki któremu udostępniamy dzieciom odsłuch słuchowisk, muzyki oraz dźwięków. W środku znajdziecie książeczkę z 10 opowiadaniami (+ kody QR) oraz głośnik Bluetooth (+ ładowarka). Aby w pełni korzystać z zestawu potrzebny będzie jedynie smartfon, który połączycie z głośnikiem, i którym zeskanujcie kod QR*. Banalna sprawa, która nie powinna przysporzyć kłopotów – wszystko działa naprawdę sprawnie, a obsługa głośnika jest łatwa i intuicyjna.

*W telefonach z system Android niezbędne będzie pobranie aplikacji odczytującej kody QR w Sklepie Play. Jeżeli macie telefon z system iOS – kod QR skanujemy poprzez włączenie funkcji aparatu. Smartfon automatycznie przeniesie was do przeglądarki, gdzie odtworzy się utwór ukryty pod danym kodem QR.

Głośnik Bluetooth

Przyznam szczerze, że dołączony do zestawu głośnik Bluetooth zdecydowanie mnie pozytywnie zaskoczył. Mogę śmiało powiedzieć, że daje radę. Spora sala przedszkolna nie stoi mu na przeszkodzie – wydobywający się z niego dźwięk jest wyraźny, a głośność maksymalna robi wrażenie, dlatego bez obaw możecie korzystać z niego nawet w sporych pomieszczeniach – wszystko będą doskonale słyszeć. Bateria, po uprzednim pełnym naładowaniu, trzyma naprawdę długo (informacja na opakowaniu wskazuje aż 7 godzin pracy). Miło, że ma również czytnik kart Micro SD – dzięki temu, mamy więcej możliwości wykorzystania go w codziennej pracy. Ogólnie rzecz ujmując – niezbędny sprzęt w pracy każdego nauczyciela, który przyda się nie tylko korzystając z zestawu „Posłuchajmy razem” 🙂

Książeczka z opowiadaniami

Niewielka 24-stronicowa książeczka skrywa w sobie 10 różnorodnych opowiadań poruszających wiele ważnych kwestii. Autorami opowiadań są: Anna Mikita, Paweł Beręsewicz, Elżbieta Śnieżkowska-Bielak oraz Anna Onichimowska. Poniżej znajdziecie „spis treści”:

 1. „Jak ruda Kitka sadziła las” – temat opowiadania: troska o innych,
 2. „Kłopot Oli” – temat opowiadania: pech i kłopoty, 
 3. „Słońce czy deszcz?” – temat opowiadania: dylematy i potrzeby,
 4. „Zielnik” – temat opowiadania: samodzielności i rywalizacja,
 5. „O kotku, który nie słuchał mamy” – temat opowiadania: złość,
 6. „Horror” – temat opowiadania: ekologia i ochrona środowiska,
 7. „Bajka o rozwianych dmuchawcach” – temat opowiadania: zmiany w wyglądzie, samoocena,
 8. „Kwiatek, który lubił wieczór” – temat opowiadania: ocenianie innych po wyglądzie,
 9. „Zawitała wiosna” – temat opowiadania: wiosna i jej zwiastuny,
 10. „Najlepszy prezent” – temat opowiadania: dostrzeganie wartości przyjaźni. 

Mimo że opowiadań jest tylko 10 (nie ukrywam – mogłoby być o kilka więcej), to jednak ich różnorodność pozwala wykorzystać je w trakcie wielu zajęć dydaktycznych. Poruszane w nich kwestie są niezwykle ważne, a forma przedstawienia w postaci atrakcyjnych dla dzieci opowiadań, jest przystępna i zrozumiała. Opowiadania są na tyle krótkie, że dzieci bez problemu zapamiętają ujęte w nich szczegółowe informacje. Na końcu każdej opowieści znajdziecie 5 pytań: kilka stricte odnoszących się do tekstu, np. „Jakie nazwy ptaków zostały wymienione w opowiadaniu?” oraz 1-2 pytania ogólne, tj. Otwarte, dające możliwość dłuższej wypowiedzi w kontekście ogólnego tematu opowiadania np. „Jak czułbyś/czułabyś się na miejscu Oli?”. Gdyby jednak dzieci miały problem z odpowiadaniem na pytania po wysłuchaniu opowieści, można najpierw je odczytać, by wiedziały, na co zwracać uwagę podczas odbioru słuchowiska. Dzięki temu sprawdzamy nie tylko umiejętność uważnego słuchania i zapamiętywania treści, ale również dajemy sobie i grupie pole do rozmowy i dłuższego przeżywania ważnych treści opowiadań. 

Dodatkowo, Wydawnictwo MAC edukacja umożliwia dostęp do muzyki i nagrań dźwiękowych. Są to utwory z płyt dołączonych do poszczególnych przedszkolnych pakietów edukacyjnych, jak np. Odkrywam Siebie, Kolorowy Start czy Olek i Ada, a nawet propozycje muzyczne w języku angielskim z publikacji „I love Boo” oraz z pakietów edukacyjnych przeznaczonych dla szkół podstawowych. 

Na ostatniej stronie znajdziecie kod QR, który przeniesie was w miejsce, gdzie swobodnie będziecie mogli skorzystać z zasobów muzycznych Wydawnictwa 🙂 

„Posłuchajmy razem” to trafiony pomysł, który sprawdzi się w codziennej pracy każdego nauczyciela, ponieważ możliwości wykorzystania są naprawdę nieograniczone. Słuchowiska i dostęp do muzyki Wydawnictwa MAC edukacja stanowią bogaty bank zasobów, które wspomogą proces dydaktyczny i urozmaicą każde zajęcia. Dołączony do zestawu głośnik Bluetooth będzie służył przez długie godziny i pozwoli wam wykorzystać w pracy nowe technologie. Szkoda, że opowiadań jest tylko 10 – mogłoby być ich trochę więcej, niemniej należy stwierdzić, że poruszone w nich tematy są niezwykle ważne i odpowiadają na potrzeby edukacyjne przedszkolaków. Cieszę się, że mogę korzystać z zestawu audio „Posłuchajmy razem” – zdecydowanie polecam wam bogactwo tej pomocy dydaktycznej! 🙂

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *