Grafomotoryka Karty pracy Litery Pakiety edukacyjne Pomoce dydaktyczne Wpisy

Od A do Z – nauka liter dla dzieci, karty pracy

Przychodzi taki moment w życiu dziecka, kiedy szczególnie zaczyna interesować się literami. Należy to wykorzystać i podążać za dzieckiem umożliwiając mu sukcesywne poznawanie tego świata, tym samym przygotowując go do nauki pisania i czytania. Czasami rodzice uważają, że ich dziecko już powinno czytać sugerując się tym, że dzieci znajomych od dawna posiadają tę umiejętność. Nic bardziej mylnego – nie da się wskazać konkretnego momentu, w którym dziecko POWINNO już umieć czytać/pisać. Dlatego też winniśmy wystrzegać się wszelkiego przymusu, który koniec końców przyniesie wyłącznie odwroty skutek. Dziecko doskonale wie, czego potrzebuje i wyraźnie wskazuje swoją gotować do wykonywania określonych czynności – dorośli powinni obserwować i wyłapywać te sygnały, ale nie przyspieszać!

W swojej grupie przedszkolnej (dzieci z rocznika 2015) mam totalny przekrój pod kątem zaawansowania w rozpoznawaniu liter i czytaniu. Są takie dzieci, które: 1. sprawnie czytają i piszą już od roku, 2. znają litery, potrafią je rozpoznać, odtworzyć zapis i na tym koniec, 3. nie potrafią nazwać litery. I nie ma w tym nic dziwnego – każdy idzie własnym tempem i mimo że nie potrafi wskazać konkretnej litery, to bryluje w innej dziedzinie, np. świetnie liczy lub konstruuje.

Od A do Z – nauka liter dla dzieci

Stworzyłam dla swoich przedszkolaków plik, który oczywiście trafia również w wasze ręce. 24 kolorowe plansze z literami (bez polskich znaków [wyjątkiem jest „Ł”] oraz bez dwuznaków).

Każda plansza zawiera:

• zapis literami pisanymi,
  • ilustrację,
  • zapis pełny,
  • zapis z podziałem na sylaby,
  • zapis z wyróżnioną literą,
  • zapis z podziałem na samogłoski i spółgłoski,
  • dwie liniatury do ćwiczeń grafomotorycznych (po śladzie i do samodzielnego powtórzenia),
  • zakodowaną kolorowankę z daną literą (wielką i małą),
  • ćwiczenie na spostrzegawczość – rozpoznawanie danej litery i otaczanie jej pętlą.

Mnóstwo zabawy oraz ćwiczeń, które pozwolą rozwinąć zainteresowania dzieci oraz w przyjemny sposób przygotują do nauki pisania i czytania! 🙂

Chcecie więcej? Zerknijcie do mojego wcześniejszego pliku „Literowy zawrót głowy” –> KLIKNIJ

One thought on “Od A do Z – nauka liter dla dzieci, karty pracy

1. Pomoce są fantastyczne. Nieśmiało proszę o wersję czarno – białą, są lepsze do kserowania. Dziękuję i pozdrawiam – Agnieszka Maciuk