Informatory dla dzieci

Mój kraj. Polska – informator dla dzieci

Kształtowanie kompetencji i postaw obywatelskich to istotna kwestia wychowania przedszkolnego. Szczególnie zwracano na to uwagę, gdy Polska obchodziła 100-lecie odzyskania niepodległości w 2018 roku. Uważam, że mimo wszystko temat jest trochę zaniedbywany i ograniczany do zapoznania dzieci z symbolami narodowymi i nauką hymnu, niemniej zastanawiałam się, gdzie tkwi przyczyna.

Tworząc informator dla dzieci natknęłam się na kilka problemów, przede wszystkim z przystępnym dobrem treści i dostosowaniem języka do takiego poziomu, by był przejrzysty i zrozumiały. Nie zawsze mnie się to udawało albo – nie zawsze było to możliwe, ponieważ terminologia nie da się niekiedy obejść i zastąpić czymś bardziej przystępnym. Dlatego też udostępniając wam swój nowy wytwór pragnę zaznaczyć – nie trzeba traktować go całościowo – można dobierać treści indywidualnie i starać się na bieżąco tłumaczyć dzieciom te kwestie, które nie zostały ujęte (ze względu na formę) na grafikach. Nigdy nie wątpiłam w możliwości dzieci i nie „chowałam” przed nimi trudnych pojęć i terminów. Jeżeli dołożymy wszelkich starań, by obrazowo wytłumaczyć problematyczne zagadnienie – dziecko zrozumie, a jeżeli nie – zawsze osłucha się z pojęciem/nazwą/terminem i zachowa w swojej pamięci, by w potrzebnej sytuacji mogło je odkopać i zaskoczyć wszystkich swoją wiedzą.

Jest mi bardzo miło, że z takim wyprzedzeniem mogę wam zaprezentować informator, który na pewno wielu osobom przyda się podczas realizacji tematów z okazji nadchodzących świąt państwowych i narodowych. Nie ma ograniczeń wiekowych – wszystko zależy od was, jak wykorzystacie informator i dostosujecie przekaz.

Treść obejmuje zagadnienia historyczne – geneza powstania Polski zgodnie z treścią legendy, geograficzne, polityczne, kulturowe, językowe, etniczne, przyrodnicze – jest w czym wybierać! 🙂

Przyjemnego odbioru!

#zostańwdomu !

Koniecznie zajrzyj!

  • Nieśmiało zapraszam na Instagram  – link TUTAJ – tam znajdziecie nieco więcej o mnie, o tym co robię na co dzień, polecane produkty oraz zdjęcia z mojej przedszkolnej rzeczywistości. 
  • …oraz na Facebooka  – link TUTAJ
Facebook Comments Box

18 thoughts on “Mój kraj. Polska – informator dla dzieci

  1. Bardzo staranne opracowanie, przede wszystkim tylko to co najważniejsze bez przeładowania informacjami.Chętnie wykorzystam. Dziękuję i gratuluję.

  2. Karty pracy przepiękne. Bardzo atrakcyjna szata graficzna. Zawarła w nich Pani mnóstwo wartościowych informacji. Proszę mnie jednak wyprowadzić z błędu, jeśli się mylę, ale mam przeczucie graniczące z pewnością, że wg legendy założycielem państwa polskiego był Lech (sam ;)).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *