Układanki lewopółkulowe
Mózg – najbardziej tajemniczy narząd! I to właśnie jest w nim fascynujące, bo mimo że mamy wrażenie, że wiemy o nim już naprawdę wiele, to tak naprawdę naukowcy wciąż powtarzają – jeszcze sporo do odkrycia!
Jako początkujący i wciąż doszkalający się terapeuta integracji sensorycznej – mogłabym mówić o mózgu godzinami. Pewnie na ten temat będę pisać jeszcze nie jeden raz, niemniej dzisiaj napomknę jedynie o podziale półkulowym. Dlaczego? Bo przygotowałam proste układanki lewopółkulowe dla dzieci młodszych, które świetnie wspierają rozwój dziecka oraz stanowią genialny trening dla lewej półkuli mózgu.
Prawa i lewa półkula
Najprostszego podział mózgu można dokonać wskazując, iż składa się on z prawej i lewej półkuli. Każda z półkul (a w zasadzie każdy z płatów na tychże półkulach) odpowiada za inne obszary funkcjonowania człowieka, które za chwilę pokrótce wskażę. Warto wiedzieć, że spoiwem i łącznikiem między półkulami jest ciało modzelowate. 😉
Prawa półkula:
- kreatywność,
- uczucia,
- wyobraźnia,
- intuicja,
- rozpoznawanie kolorów,
- emocje,
- prozodia dźwięku,
- dostrzeganie podobieństw,
- poczucie estetyki,
- interpretacja przestrzeni,
- rozpoznawanie twarzy,
Mówi się, że osoby z dominacją prawej półkuli to urodzeni artyści – nie bez powodu. To właśnie w prawej półkuli znajdziemy ośrodki odpowiedzialne za wszelkie funkcje związane z emocjonalnością, sztuką i przeżywaniem ich. Jest to tak zwana półkula artystyczna i wrażliwa. Oczywiście – w przeciwieństwie do lewej 🙂
Lewa półkula:
- myślenie logicznie i analityczne,
- obliczenia matematyczne (działanie na liczbach),
- mowa i jej rozumienie,
- sekwencyjność i szeregowanie,
- stereognozja,
- dostrzeganie detali,
- przestrzeganie reguł,
- czytanie,
- języki obce.
Zwykle mówi się, że lewopókulowcy to naukowcy, ścisłowcy, dobrze się uczą i logicznie rozumują. Jest to półkula, która uaktywnia się m.in w czasie mówienia, uważnego słuchania, czy liczenia w pamięci.
Żeby była jasność – nie jestem zwolenniczką podziału na prawo i lewopółkulowców, traktuję to jako uproszczony schemat i podział. Do prawidłowego i normalnego (codziennego) funkcjonowania potrzebujemy współpracy obu półkul – i tak też obie wykorzystujemy, niemniej należy pamiętać, że musimy mieć kontrolę nad jakością i rodzajem bodźców, jakich dostarczamy dzieciom, by móc na równi stymulować obie części mózgu. Nadmiar bodźców jest równie niebezpieczny, co ich brak.
Niestety – żyjemy w świecie, który bombarduje nas obrazami – telewizja, zdjęcia, pismo obrazkowe, co jednoznacznie ma silny wpływ na stymulowanie (często nadmierne) głownie prawej półkuli mózgowej. Rozwijanie mowy dziecka wymaga pracy i treningu związanej z uaktywnianiem obszarów znajdujących się w lewej półkuli, dlatego też ważnym jest, aby w codziennej pracy stosować układanki lewopółkulowe stworzone przez J. Cieszyńską, a stosowane w Metodzie Krakowskiej. Dzieci wykazujące problemy komunikacyjne związane z opóźnionym rozwojem mowy lub narażone na dysleksje powinny tym bardziej trenować, by móc zniwelować ryzyko wystąpienia powyższych lub (gdy już wystąpią) – pracować nad zmniejszeniem deficytów i problemów z tym związanych.
Układanki lewopółkulowe
Przygotowałam dla was 3 układanki lewopółkulowe. Polegają one na odwzorowaniu schematu/wzoru poprzez ułożenie figur w odpowiedniej kolejności na przygotowanej siatce. Najprostszy wzór tychże układanek skalda się z 4 kwadratów, dlatego też możecie wykorzystać je do pracy nawet z najmniejszymi dziećmi. W pakiecie znajdziecie również układankę składającą się z 4 trójkątów, a także układankę prostokątną składającą się z 12 kwadratów o różnej kombinacji wzorów.
Każda z 3 układanek ma gotowe 24 wzory. Zalecam drukowanie na papierze technicznym lub podklejenie ich tekturą. Jeżeli posiadacie laminator – będzie to super opcja, która pozwoli wam i dzieciom cieszyć się wspaniałą zabawą przez dłuższy czas (szczególnie polecane podczas wykorzystywania w pracy z grupą przedszkolną). 🙂
W przygotowaniu kolejne układanki, wyczekujcie 🙂
Całość do pobrania w pliku .PDF:
Zapraszam również na Instagram, link TUTAJ
Trzymajcie się ciepło <3