Boże Narodzenie Grafomotoryka Karty pracy Wpisy Zima

Świąteczny MegaZeszyt Grafomotoryczny

Możemy zacząć już finałowe odliczanie do świąt! Jakie by nie były – to jednak czuć je już w powietrzu. Sąsiednie balkony ozdobione, w oknach mrugają światełka, choinki ubrane. To również moment spędzania czasu w najbliższym gronie. Choć pewnie pomysłów macie od groma (w domach i przedszkolach), to ja podrzucam Wam najnowszy plik – świąteczny megazeszyt grafomotyryczny!

Grafomotoryka – o co chodzi?

Ćwiczenia grafomotoryczne najlepiej wprowadzić dziecku jak najwcześniej, sukcesywnie stopniując poziom trudności. Ma ona wiele zalet, m.in. pozwala dziecku przygotować się do rysowania i pisania ćwicząc dokładność i precyzję ręki, a także rozwija umiejętności orientacji w przestrzeni. Dodatkowo wymaga skupienia uwagi oraz pozytywnie wpływa na rozwijanie cierpliwości. Dzięki ćwiczeniom grafomotorycznym dziecko poprawia koordynację wzrokowo-ruchową i przede wszystkim świetnie się bawi dając upust swoim artystycznym wizjom.

Obserwując pracę dziecka możemy dostrzec, czy w poprawny sposób trzyma narzędzie pisarskie czy jaki stosuje nacisk na kartkę. Wszystko to możemy korygować w między czasie lub dodając do codziennych aktywności ćwiczenia wzmacniające/rozluźniające mięśnie. Jeżeli nacisk jest zbyt słaby – daje nam to informację, że mięśnie dziecka są niedostatecznie wzmocnione. Analogicznie – jeżeli nacisk jest zbyt mocny i dziecko notorycznie łamie kredki – napięcie mięśniowe jest wzmożone i należy podjąć działania relaksacyjne i rozluźniające dane partie mięśniowe. Wzmacnianie mięśni ręki to nie są wyłącznie ćwiczenia dłoni i ramion. Aby poprawnie wzmocnić te partie, należy zacząć od centrum – aby napięcie było równomierne w całym ciele dziecka. Dlatego też przed każda aktywnością stolikową, warto poświecić chociażby chwilę na ogólnorozwojowe i wzmacniające ćwiczenia fizyczne (lub relaksację, jeśli owe napięcie jest zbyt duże).

Świąteczny megazeszyt grafomotoryczny

Zeszyt składa się ze 100 stron zadań grafomotorycznych o różnym stopniu trudności. Niektóre zadania posiadają dodatkowe polecenia, np. dorysuj brakujące elementy. Dodatkowo – oprócz rysowania po liniach, obrazki można śmiało kolorować. Zabawa i ćwiczenia ręki w jednym na długie zimowe wieczory. Zachęcam dorosłych do wspólnej zabawy z dziećmi! 🙂

Pobierz!

Całość do pobrania w formacie .PDF znajdziecie poniżej:

Koniecznie zajrzyj!

  • Nieśmiało zapraszam na Instagram  – link TUTAJ – tam znajdziecie nieco więcej o mnie, o tym co robię na co dzień, polecane produkty oraz zdjęcia z mojej przedszkolnej rzeczywistości. 
  • …oraz na Facebooka  – link TUTAJ
Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *