Układanki lewopókulowe Wpisy

Układanki lewopółkulowe

Mózg – najbardziej tajemniczy narząd! I to właśnie jest w nim fascynujące, bo mimo że mamy wrażenie, że wiemy o nim już naprawdę wiele, to tak naprawdę naukowcy wciąż powtarzają – jeszcze sporo do odkrycia!

Jako początkujący i wciąż doszkalający się terapeuta integracji sensorycznej – mogłabym mówić o mózgu godzinami. Pewnie na ten temat będę pisać jeszcze nie jeden raz, niemniej dzisiaj napomknę jedynie o podziale półkulowym. Dlaczego? Bo przygotowałam proste układanki lewopółkulowe dla dzieci młodszych, które świetnie wspierają rozwój dziecka oraz stanowią genialny trening dla lewej półkuli mózgu.

Prawa i lewa półkula

Najprostszego podział mózgu można dokonać wskazując, iż składa się on z prawej i lewej półkuli. Każda z półkul (a w zasadzie każdy z płatów na tychże półkulach) odpowiada za inne obszary funkcjonowania człowieka, które za chwilę pokrótce wskażę. Warto wiedzieć, że spoiwem i łącznikiem między półkulami jest ciało modzelowate. 😉

Prawa półkula:

 • kreatywność,
 • uczucia,
 • wyobraźnia,
 • intuicja,
 • rozpoznawanie kolorów,
 • emocje,
 • prozodia dźwięku,
 • dostrzeganie podobieństw,
 • poczucie estetyki,
 • interpretacja przestrzeni,
 • rozpoznawanie twarzy,

Mówi się, że osoby z dominacją prawej półkuli to urodzeni artyści – nie bez powodu. To właśnie w prawej półkuli znajdziemy ośrodki odpowiedzialne za wszelkie funkcje związane z emocjonalnością, sztuką i przeżywaniem ich. Jest to tak zwana półkula artystyczna i wrażliwa. Oczywiście – w przeciwieństwie do lewej 🙂

Lewa półkula:

 • myślenie logicznie i analityczne,
 • obliczenia matematyczne (działanie na liczbach),
 • mowa i jej rozumienie,
 • sekwencyjność i szeregowanie,
 • stereognozja,
 • dostrzeganie detali,
 • przestrzeganie reguł,
 • czytanie,
 • języki obce.

Zwykle mówi się, że lewopókulowcy to naukowcy, ścisłowcy, dobrze się uczą i logicznie rozumują. Jest to półkula, która uaktywnia się m.in w czasie mówienia, uważnego słuchania, czy liczenia w pamięci.

Żeby była jasność – nie jestem zwolenniczką podziału na prawo i lewopółkulowców, traktuję to jako uproszczony schemat i podział. Do prawidłowego i normalnego (codziennego) funkcjonowania potrzebujemy współpracy obu półkul – i tak też obie wykorzystujemy, niemniej należy pamiętać, że musimy mieć kontrolę nad jakością i rodzajem bodźców, jakich dostarczamy dzieciom, by móc na równi stymulować obie części mózgu. Nadmiar bodźców jest równie niebezpieczny, co ich brak.

Niestety – żyjemy w świecie, który bombarduje nas obrazami – telewizja, zdjęcia, pismo obrazkowe, co jednoznacznie ma silny wpływ na stymulowanie (często nadmierne) głownie prawej półkuli mózgowej. Rozwijanie mowy dziecka wymaga pracy i treningu związanej z uaktywnianiem obszarów znajdujących się w lewej półkuli, dlatego też ważnym jest, aby w codziennej pracy stosować układanki lewopółkulowe stworzone przez J. Cieszyńską, a stosowane w Metodzie Krakowskiej. Dzieci wykazujące problemy komunikacyjne związane z opóźnionym rozwojem mowy lub narażone na dysleksje powinny tym bardziej trenować, by móc zniwelować ryzyko wystąpienia powyższych lub (gdy już wystąpią) – pracować nad zmniejszeniem deficytów i problemów z tym związanych.

Układanki lewopółkulowe

Przygotowałam dla was 3 układanki lewopółkulowe. Polegają one na odwzorowaniu schematu/wzoru poprzez ułożenie figur w odpowiedniej kolejności na przygotowanej siatce. Najprostszy wzór tychże układanek skalda się z 4 kwadratów, dlatego też możecie wykorzystać je do pracy nawet z najmniejszymi dziećmi. W pakiecie znajdziecie również układankę składającą się z 4 trójkątów, a także układankę prostokątną składającą się z 12 kwadratów o różnej kombinacji wzorów.

Każda z 3 układanek ma gotowe 24 wzory. Zalecam drukowanie na papierze technicznym lub podklejenie ich tekturą. Jeżeli posiadacie laminator – będzie to super opcja, która pozwoli wam i dzieciom cieszyć się wspaniałą zabawą przez dłuższy czas (szczególnie polecane podczas wykorzystywania w pracy z grupą przedszkolną). 🙂

W przygotowaniu kolejne układanki, wyczekujcie 🙂

Całość do pobrania w pliku .PDF:

Zapraszam również na Instagram, link TUTAJ

Trzymajcie się ciepło <3

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *