Wpisy

Sylabowy zawrót głowy – Kapitan Nauka „Sylaba do sylaby”

Dzień do-bry! A może dzień dob-ry? No to jak to w końcu jest z tym dzieleniem na sylaby? Kwestia wiele razy poruszana przez was pod moimi postami z planszami, na których dokonywałam podziału na sylaby. Przy okazji pokazania wam fantastycznej pozycji od Kapitana Nauki chciałabym raz na zawsze rozwiązać i wyjaśnić kwestię podziału na sylaby.

Sylaby w mowie dziecka

Pierwsze sylaby w mowie dziecka pojawiają się w okresie gaworzenia, czyli mniej więcej 9-12 m.ż. Dziecko powtarza sylaby, którym nie przypisuje konkretnego znaczenia, choć z czasem zaczyna je identyfikować z konkretnymi rzeczami lub zjawiskami. Należy też zauważyć, że w momencie, gdy uczymy dziecko mówić sami sylabizujemy. „Mama. Ma-ma. MA-MA.”, więc niejako dziecko jest w stanie osłuchać się z podziałem na sylaby. Dlatego w większości przypadków w przedszkolu rzadko pojawiają się problemy z podziałem na sylaby jako takim. Trudność może sprawić dołączenie klaskania, ponieważ wymaga to koordynacji wzroko-słuchowo-ruchowej. Zabawy z sylabami to super sprawa – dzieciaki uwielbiają wyklaskiwać każde słowo i zliczać występujące w danym słowie sylaby. Rozpoczynanie nauki czytania od czytania sylabowego to dobra i łatwa w codziennym zastosowaniu, a efekty widać bardzo szybko.

Ale czy podział na sylaby jest dowolny? Przyjrzyjmy się temu trochę z perspektywy języka polskiego.

Sylaby w języku polskim

Mam za sobą mały epizod związany ze studiowaniem filologii polskiej i niejednokrotnie powoływałam się na zdobytą tamże wiedzę. Powiem otwarcie – stałe powtarzanie, że NIE MA JEDNEGO POPRAWNEGO SPOSOBU PODZIAŁU WYRAZÓW NA SYLABY już mnie trochę męczyło, więc tym wpisem zamykam całą sprawę. Mam nadzieję. 🙂

Wiadome jest, że sylaba istnieje wtedy, gdy zawiera w sobie samogłoskę – i tego zmienić nie możemy. W przypadku podziału na sylaby wyrazu „KRAWCOWA” możemy to zrobić w dwojaki sposób.

 1. KRA-WCO-WA – „kra” jest sylabą otwartą. (PO-LI-CJANT)
 2. KRAW-CO-WA – „kraw” jest sylabą zamkniętą. (PO-LIC-JANT”

Oba podziały są poprawne!!! Działamy tutaj trochę intuicyjnie. Nie ma zasady (i przyznaję się, że nigdy o niej nie słyszałam), że dzieląc wyraz na sylaby każda z nich musi być w miarę możliwości zakończona samogłoską. Otóż taka sylaba zakończona samogłoską to SYLABA OTWARTA, a zakończona spółgłoską to SYLABA ZAMKNIĘTA. Obie są sylabami POPRAWNYMI.

Sylaba do sylaby – Kapitan Nauka

Aby zacząć czytać sylabami możemy posłużyć się własnoręcznie przygotowanymi kartonikami z wyraźnie napisanymi sylabami z najbardziej popularnymi zbitkami, z których można układać docelowo całe wyrazy. Ale w sklepach znajdziemy również mnóstwo kolorowych gier i pomocy do nauki czytania sylabami. Kapitan Nauka w swojej ofercie ma świetną pozycję „Sylaba do sylaby” (link do sklepu znajdziecie TUTAJ).

W środku znajdziecie:

 1. 144 żetony z sylabami w trzech kolorach:
  –> 32 żetony niebieskie do układania wyrazów dwusylabowych,
  –> 48 żetonów żółtych do składnia wyrazów trzysylabowych,
  –> 64 żetony czerwone do układania wyrazów czterosylabowych.
 2. 48 żetonów z obrazkami:
  –> niebieskie żetony z obrazkami, których nazwa zawiera 2 sylaby,
  –> żółte żetony z obrazkami, których nazwa zawiera 3 sylaby,
  –> czerwone żetony z obrazkami, których nazwa zawiera 4 sylaby.
 3. Kapitalny notatnik dla małego poszukiwacza sylabowych przygód,
 4. Instrukcja.

Warianty gry

Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4-8 lat i możliwa jest do rozegrania w kilku wariantach, co daje dużą swobodę i umożliwia urozmaicanie każdej rozgrywki. Co więcej – moje dzieciaki śmiało wymyślały sobie swoje zasady i bawiły się przy tym podwójnie.

 1. Pierwszy wariant: dzieciaki wybierają, ilu sylabowe wyrazy będą układać. Jeśli decydują się na wariant dwusylabowy, wyciągają wyłącznie żetony z sylabami i obrazkami w kolorze niebieskim (analogicznie: wariant trzysylabowy – żółte, czterosylabowy – czerwone). Każdy gracz wybiera trzy żetony z obrazkami i kładzie je przed sobą. Żetony z sylabami są rozłożone na środku stołu tak, by sylaby nie były widoczne. Pierwszy gracz losuje sylabę – jeżeli uznaje, że ta sylaba występuje w którymś z jego obrazków – kładzie ją obok obrazka i losuje dalej do momentu, aż wylosuje sylabę, która nie pasuje do jego obrazków – odkładamy ją z powrotem na miejsce. Wtedy kolejkę przejmuje następny gracz. Kto pierwszy ułoży całe wyrazy – wygrywa!
 2. Wariant drugi: polega na tym samym, co wariant pierwszy, ale na stole leżą zakryte sylaby we wszystkich kolorach. Każdy gracz zaczyna grę z 3 obrazkami – każdy w innym kolorze. Należy pamiętać, że dobrana sylaba musi być w tym samym kolorze, co obrazek.
 3. Wariant trzeci: wysypujemy wszystkie sylaby, tak, aby były widoczne i zadaniem każdego z graczy jest jak najszybsze ułożenie słowa 2-, 3- lub 4-sylabowego lub każdego po jednym. Tutaj jest już zadanie ułatwione, bo można mieszać ze sobą kolory sylab.
 4. Wariant czwarty – ULUBIONY przez moje dzieciaki: wszystkie żetony leżą odwrócone tak, by były widoczne obrazki i sylaby. Gracz nr 1 wskazuje graczowi nr 2 obrazek. Zadaniem gracza nr 2 jest ułożenie jego nazwy z sylab. Potem rola się odwraca. Wariant jest oznaczony jako gra dwuosobowa, ale świetnie się też sprawdza w większej grupie.

Jakoś wykonania gry jest naprawdę świetna. Wiele razy miałam do czynienia z podobnymi pozycjami wykonanymi na kartonowym papierze, który swą trwałością naprawdę nie powołał. Tutaj wszystkie żetony wykonane są z grubej i mocnej tektury, która zapewni wam trwałość i niezniszczalność. I te przecudne grafiki! Uwielbiam je przeglądać 🙂

Elementów jest naprawdę sporo i przyznam szczerze, że trochę się łapałam za głowę, jak w euforii grupa przedszkolaków doskoczyła do gry. Przygotowaliśmy sobie małe organizery do pudełka, których niestety brakuje – powiedzmy trzech wytłoczek, by móc pogrupować żetony w każdym kolorze. Ale porze was. Taki problem to nie problem. gra jest w naprawdę rewelacyjnej cenie i należy liczyć się z tym, że dodatkowe elementy w pudełko na pewno by się wiązały ze wzrostem ceny. Poza tym – bez zarzutów. Gramy, aż się kurzy, dlatego też wcześniej nawet nie probowałam wrzucać recenzji, bo dzieciaki nie dopuszczały mnie nawet do zrobienia zdjęć.

Polecam każdemu, kto chciałby nie tylko zacząć zabawę z sylabami, ale również kreatywnie i korzystanie spędzić czas z dzieckiem czy też poćwiczyć umiejętność dzielenia na sylaby lub czytania. Świetna zabawa dla całej rodziny oraz grupy przedszkolnej.

„Sylaba do sylaby” od Kapitana Nauki – link do pozycji w sklepie TUTAJ

Zapraszam i zachęcam was do stałego odwiedzania strony Kapitana Nauki – jest tam w czym wybierać i często możecie trafić na super promocje. Aktualnie możecie kupić wszystkie produkty dla dzieci do lat 3 za -20%! (promocja trwa do końca 10.06.2020). A dla nauczycieli – upominki dla dzieci na koniec roku możecie złapać nawet w promocji do -40%!!!

Zapraszam was również na Instagram swój i Kapitana Nauki oraz nasze strony na Facebooku:

 • Kapitan Nauka
  – Instagram – TUTAJ
  – Facebook – TUTAJ
 • Świat Przedszkolanki
  – Instagram – TUTAJ
  – Facebook – TUTAJ

AHOJ! <3

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *